Ob pripravljanju na jaslice 2024, sem se oziral na dogodke iztekajočega leta. Od vseh je bil najbolj izstopajoč ponovni izbruh krvavih dogodkov v svetopisemskih krajih - predvsem v Palestini. Kraji ki so nemirni že skozi vso zgodovino, so ponovno zakrvaveli. Spopad, ki mu ni videti konca je kruto zarezal predvsem v življenja "malih" ljudi. In da bi se ob pogledu na jaslice v molitvi in premišljevanju spominjali teh krajev, sem se odločil da jaslice postavimo v "originalno" okolje - Betlehem.
Ker sam teh svetih krajev še nisem imel možnosti obiskati, sem se poslužil sodobnih pripomočkov. Da bi se v mislih lahko spustil v te kraje in obdobje 2000 let nazaj, sem v preteklih mesecih pregledal veliko literature, posnetkov, arheoloških raziskav, fotografij... Ideja je novembra začela dobivati obliko. Najprej za začetek z izdelavo novih maket (betlehemskih hiš), nato s postavljanjem gradbenega odra. Pri tem sem skušal slediti dognanjem zgodovinarjev in arheologov o izgledu Betlehema pred 2000 leti. Sodobni izgled mesta popolnoma zakriva takratno podobo a še vedno je mesto na rahli vzpetini. Pod mestom so bile pastirske votline in prav v eni izmed njih je dobila zatočišče sveta Družina.
Hkrati z začetkom postavljanja je potekalo tudi zbiranje materijala za jaslice. Kot boste opazili je na strehah stavb ogromno zelenja(od umetnega do naravnega), dodatne nove figure za ustvarjanje perspektive, različno orodje in pripomočki, veliko najrazličnejših posod. Med zelenjem boste našli palme, kaktuse, celo oljke, ki so nova pridobitev tudi za v
bodoče. Za pripravo živil je služil tudi kamni mlin, ki ga je poganjal nanj privezan mlin. Seveda je ena od skoraj obveznih sestavin jaslic tudi mah. Tudi mivka je letos dobila svoj prostor. Pot tlakovana s škriljem, ki vodi iz puščave v votlino ima tudi sama po sebi simboliko. (puščava - novo življenje). Tekom devetdnevnice, so na sedaj že ustaljeni običaj pri njej pomagali tudi otroci. Ob prepevanju in prenašanju Marije z Jožefom so pred oltar prinašali tudi skalce(škrilj) s katerim smo nato izdelali prej omenjeno pot. Mogoče boste v jaslicah letos pogrešali zvonjenje in pritrkavanje, ki ga tokrat ni. A gotovo se vrne že naslednje leto.
Mesto rojstva je postavljeno v votlino(po mnenju večine je Jezus rojen v pastirski votlini), Jezus je postavljen v kamnite jasli. (»To vam bo v znamenje: našli boste dete, povito in položeno v jasli« Lk, 2,12). Po izročilu je kamen vedno obredno čist. Kamna nobena stvar ne more onečastiti. Kamen je tudi simbol Boga(Ljubim te, Gospod, moja moč in moja skala, ps18-2). Kamnite jasli so tako edini primeren kraj, da Marija vanje položi Božjega
Sina. Pravokotno kamnito korito sta spredaj dopolnjevala kamna z vrezano luknjo(uporaba za privez živali). V jasli je položen Jezušček, ki pripada jasličnim figuram, ki smo jih pod vodstom g. Kaštruna izdelali pred štirimi desetletji. Letos je bil obnovljen, naša Marija je zanj nakvačkala tudi novo pregrinjalo(deko).
Nad votlino je prikazan del vsakdanjika betlehemskega mesta.
Hiše so bile nizke, pritlične, običajno več-družinske. Na ravno streho so
vodile stopnice, saj se je večino dneva preživljajo na njej. Tam se je jedlo,
počivalo, kuhalo, pralo, tkalo... Večino
gospodinjskih in tudi kar nekaj obrtniških del se je opravljalo v večini na
strehah. Tam se je sušilo tudi žito, lončarski izfelki, kože... V njih najdemo
tudi pradavne statve, na katerih je celo prikazan način tkanja. Te so mi bile
še prav poseben izziv, saj sem se na njih tudi preizkusil v tkanju. Še mnogo bi
se dalo dodati.
Predvsem pa smo želeli prikazati vrvež betlehemskega mesta in nasprotje spokojnost in mir poljane z votlino. In to spokojnost ponesite s seboj, ko boste odhajali od jaslic.
Naj vam čas, ko se boste ustavili pri jaslicah v srca naseli mir, Novorojeni pa z nežno dvignjenimi ročicami blagoslovi vas in celo leto, ki prihaja.
0 komentarji:
Objavite komentar